Rychlé odpovědi


Často kladené dotazy a rychlé stručné odpovědi

Co je kuchyňský drtič odpadů
Je to běžný kuchyňský spotřebič, který se napevno instaluje do odtoku pod dřez. Tedy nezabírá žádné místo na pracovní desce – pouze vyžaduje jistý prostor pod dřezem – někdy na úkor velikosti nádoby na odpadky, která se obvykle do tohoto prostoru umísťuje.

K čemu drtič slouží
Drtič slouží k efektivní, rychlé a hygienicky čisté likvidaci obtížně skladovatelných zbytků potravin vznikajících jak při jejich přípravě, tak při jejich konzumaci.

Jak drtič pracuje
Drtič odstředivou silou protlačuje v drtící komoře za pomocí proudu tekoucí studené vody zbytky potravin přes drtící prstenec pomocí výkyvně uložených drtících kladívek. Tedy v drtícím mechanizmu nesou žádné nože nebo jiné ostré segmenty, jak se noho lidí domnívá.

Je drtič bezpečný
Ano, vzhledem ke konstrukci (žádné nože) a dostatečné vzdálenosti drtícího mechanizmu od hrdla drtiče nemůže při běžném používání drtiče v žádném případě dojít ke styku obsluhy s drtícím mechanizmem a tím ke zranění.

Je tato likvidace ekologická
Ano, zbytky potravin jsou rozdrceny na částice, které nejsou vzhledem ke své velikosti poživatelné pro hlodavce a jsou velmi snadno biologicky rozložitelné v každé (i domácí) čističce.

Je provoz drtiče nákladný
Nikoliv, vzhledem k jeho krátké době chodu při drcení je celková spotřeba elektrické energie a vody nutná pro jeho provoz zanedbatelná.

Je drtič hlučný
Hluk drtiče (cca 67 dB) při drcení je možno přirovnat asi tak k provozu ručního mixeru nebo tiššímu typu vysavače.

Jak vybírat drtič
Při výběru drtiče je třeba brát zřetel na několik důležitých věcí:
Cena – ne vždy výše ceny určuje kvalitu drtiče – mnohdy je cena pouze výsledkem cenové politiky dodavatele, proto je potřeba věnovat pozornost dalším vlastnostem drtiče.

Proč jsou naše drtiče levnější než většina ostatních? Je nízká cena na úkor kvality?
Ne! Cena je dána nekompromisním jednáním o cenách s výrobci a je tedy výsledkem naší obchodní politiky.

Je instalace drtiče náročná
Nikoliv, je li Váš odpad proveden v souladu s ČSN a Váš dřez mí velký výstupní otvor (cca 90 mm), s instalací drtiče nebudou žádné problémy a zvládne ji i zručnější domácí kutil s minimálními zkušenostmi s běžnými údržbářskými pracemi v domácnosti.Pro běžného instalatéra je instalace rutinní záležitostí.

 

  1. Všechny části drtiče, které přijdou do styku s odpadním médiem by měly být vyrobeny z antikorozních materiálů, nikoliv provedena pouze antikorozní úprava – tato úprava se velmi rychle obrousí a po krátkém čase (obvykle po skončení záruky) dochází k rychlé korozi.
  2. Výkon drtiče by měl také částečně odpovídat ceně a Vašim potřebám. Drtiče s výkonem okolo 350 až 400 W jsou určeny pro běžné domácnosti, kde je většina členů přes všední den stravuje mimo a tím je i menší produkce odpadů.Výkony 450 až 600 W jsou již vhodné pro větší domácnosti, kde se denně připravují jídla, ale i pro menší gastroprovozovny. Větším výkonem v žádném případě nic nepokazíte – prodloužíte životnost zařízení
  3. Odhlučnění – zde záleží opravdu pouze na Vašich subjektivních požadavcích na další případný komfort. Plně a částečně odhlučněné drtiče se od sebe liší pouze hladinou akustického tlaku a rozdíl v hlučnosti není obvykle nikterak markantní.
  4. Velikost drtící komory – mnohdy bývá uváděná jako jeden z hlavních parametrů drtiče – v praxi však příliš velký význam tento parametr nemá – vzhledem k tomu, že drcení vždy probíhá kontinuálně – tedy postupně. Navíc většinou není jasné, jaký údaj výrobce uvádí – zda do objemu zahrnuje i hrdlo drtiče (většinou pro optické zvýšení tohoto parametru ano). Můžete si však být téměř jisti, že všechny typy drtičů jsou konstruovány tak, že objem komory je vždy dostatečný.
  5. Dostupnost případného dlouhodobého servisu. Vzhledem k tomu, že drtič není zrovna nejlevnější záležitost a jeho životnost by měla být poměrně dlouhá – 10 a více let, je možnost spolehlivých dlouhodobých dodávek náhradních dílů a servisu také velmi důležitá.


Před koupi drtiče proto doporučujeme vždy si projít více nabídek od různých dodavatelů a jejich důkladné porovnání. K orientaci a posouzení by Vám měli pomoci i výše uvedené body.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Loading...